Skip to content

Ostatnie wpisy

  • Ostatnie tajemnice nazistów w bibliotece na Kapuściskach – zaproszenie
  • Historyland czyli historia Polski w wersji Lego. Byłem i oceniłem [GALERIA]
  • Tyrania postępu [RECENZJA]
  • Koszarowym szlakiem, czyli gdzie drzewiej wojsko stacjonowało [GALERIA]
  • Polski czetnik Krwawa bałkańska droga. 1943-1945 [RECENZJA]

Most Used Categories

  • Drozdowski pisze (17)
  • Spotkania autorskie (12)
  • Czytam i polecam (10)
Skip to content

Krzysztof Drozdowski

Tylko prawda jest ciekawa – Józef Mackiewicz

  • STRONA GŁÓWNA
  • DROZDOWSKI PISZE
  • O MNIE W MEDIACH
  • SPOTKANIA AUTORSKIE
  • KSIĘGARNIA
  • CZYTAM I POLECAM
  • Home
  • Historyland czyli historia Polski w wersji Lego. Byłem i oceniłem [GALERIA]

Historyland czyli historia Polski w wersji Lego. Byłem i oceniłem [GALERIA]

admin27 sierpnia, 202315 września, 2023

W Poznaniu od pewnego czasu możemy odwiedzić wystawę zwaną Historyland. Według opisu możemy zobaczyć 10 makiet odzwierciedlających najważniejsze wydarzenia z historii Polski, zbudowane z klocków Lego.

Jako, że ja uwielbiam historię a moje dzieci Lego to idealnie się złożyło i wystawę musieliśmy zobaczyć. Wejściówka nie jest najdroższa, za bilet rodzinny 2+2 należy zapłacić 115 zł. Prawdziwy wydatek czeka Was na końcu 😉

Na początek widzimy osadę w Biskupinie. Trochę ludzików w 4 sytuacjach i morze dachów. Osada duża, robi wrażenie. Mamy też do obejrzenia film dotyczący historii Biskupina. Napisy jednakże wyświetlają się nieco za szybko, co przyznają nawet osoby oprowadzające po wystawie.

Po przejściu do następnej sali zapiera dech. Ponad 120000 ludzików Lego stworzyło makietę bitwy pod Grunwaldem. Praktycznie nie chce się z tej sali wychodzić. A jednak warto iść dalej.

Obrona Jasnej Góry również robi wrażenie. przy okazji mamy stanowisko VR, gdzie po założeniu google unosimy się w powietrzu i oglądamy klasztor z powietrza. Robi to niesamowite wrażenie.

Dalej mamy też wystawę, choć w wersji mini sprzętu wojskowego, potem bitwa pod Oliwą, walki na Westerplatte i kilka innych.

Wszystkie wystawy robią niesamowite wrażenie. Warto pojechać do Poznania i zobaczyć to na własne oczy. Poniżej podaję Wam opis poszczególnych wystaw pochodzący od organizatorów a także kilkanaście zdjęć, które wykonałem w trakcie zwiedzania.

Na końcu mamy sklep z zestawami Lego do kupienia. I tu warto mieć wypchany portfel 🙂

1. Osada w Biskupinie

Zobacz osadę z klocków LEGO®, której każdy detal (nawet kąt nachylenia dachu) oddaje realizm dawnych czasów. Makieta została objęta patronatem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

2. Bitwa pod Grunwaldem

Stań w szeregu z innymi żołnierzami i przenieś się w samo serce jednej z największych średniowiecznych bitew. Podświetl najważniejszych bohaterów i wydarzenia, korzystając z interaktywnych tabletów. Makieta otrzymała patronat Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

3. Bitwa morska pod Oliwą

Na pokładzie okrętu Święty Jerzy chwyć za ster, stocz walkę ze szwedzką flotą i dowiedz się dlaczego podczas bitwy, „słońce zaszło w południe”.

4. Klasztor na Jasnej Górze

Świętuj zwycięstwo nad Szwedami. Włóż gogle VR i dzięki wirtualnej rzeczywistości zobacz klasztor z lotu ptaka. Do budowy makiety użyto prawie 300 tysięcy klocków LEGO!

5. Bitwa o Monte Casino

Spotkaj niedźwiedzia Wojtka, który dzielnie walczył u boku polskich artylerzystów. Zobacz klasztor z LEGO®, który płonie i odbudowuje się, dzięki świetlnym iluminacjom.

6. Obrona Westerplatte

Wejdź na interaktywny kokpit i poczuj się jak dowódca. Poznaj historię obrony Westerplatte dzień po dniu, dzięki video-mappingowi i materiałom audio. Steruj czujnikiem ruchu i uruchom narrację lektora.

8. Stocznia Gdańska

Zobacz najnowszą historię Polski w detalu w skali 1:50. Przyjrzyj się ludzikom LEGO® i poznaj przemiany historyczne, jakie zachodziły w Stoczni Gdańskiej.

9. Katedra Wawelska

Zobacz Wawel z nowej perspektywy! Na makiecie, można wypatrzeć detale architektoniczne z różnych epok, zbudowane z klocków LEGO.
A wysoko ponad trzema wieżami świątyni, miłośnicy krakowskich legend, będą mogli dojrzeć ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego!

10. Rynek Główny

Sukiennice, Kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa. Poznaj sekrety słynnych budowli Krakowa! Zaobserwuj przemiany w architekturze Sukiennic, dzięki świetlnym iluminacjom. Spróbuj odgadnąć, jakie ważne wydarzenia rozegrały się na Rynku, tuż obok Wieży Ratuszowej.
A na koniec – wciel się w hejnalistę i zagraj najpopularniejszą krakowską melodię przy pomocy interaktywnej gry zręcznościowej.

historia, Krzysztof Drozdowski, Ukryte Historie

Nawigacja wpisu

Previous: Tyrania postępu [RECENZJA]
Next: Ostatnie tajemnice nazistów w bibliotece na Kapuściskach – zaproszenie

Related Posts

Maski pośmiertne Heinricha Himmlera

13 marca, 2023 admin

W 1950 r. władze ZSRR zażądały zniszczenia dokumentów opisujących rosyjskie zbrodnie w Polsce

4 lutego, 2023 admin

Bydgoszcz czekała 148 lat na powrót do Macierzy [FRAGMENTY KSIĄŻKI]

20 stycznia, 2023 admin

Zapowiedzi

Nowości

Współpraca

Stowarzyszenie Historyków Wojskowości
Fundacja Historyczna im. Mariana Rejewskiego

Regulamin sklepu

Copyright All Rights Reserved | Theme: BlockWP by Candid Themes.