Do moich rąk prosto z wydawnictwa Stara Szuflada dotarła całkiem świeża biografia Jakoba Steinhardta. jej autorem jest Dominik Flisiak, który jak możemy dowiedzieć się z notki biograficznej swoje zainteresowania badawcze skupia na sprawach działalności syjonistów-rewizjonistów.
Tym razem jednak skupił się na postaci Jakoba Steinhardta, znanego choć mocno zapomnianego nawet w swoim mieście rodzinnym czyli Żerkowie. Przyznam, że dopóki nie otrzymałem tej publikacji to sam nie wiedziałem o jego istnieniu.
Jakob Steinhardt urodził się 23 maja 1887 r. w Żerkowie. Rodzice pomimo, że trudnili się kupiectwem nie byli w stanie pokryć kosztów jego nauki. Jednakże dzięki otrzymanemu stypendium Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu udało mu się wyjechać do Berlina, by w 1906 r. rozpocząć studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych. Trafił tam pod skrzydła najbardziej uzdolnionych nauczycieli.


W 1914 roku wystawił swoje prace na pierwszej Wystawie Ekspresjonistów w Berlinie. Jego dalszą karierę przerwał wybuch Wielkiej Wojny. Wówczas jak miliony innych Niemców został wciągnięty do wojska. Walczył przeciwko Rosji. Po zakończeniu wojny w 1918 roku Niemcy były ogarnięte rewolucją bolszewicką. Dzięki staraniom władz nie doszło do przejęcia władzy przez komunistów, jak to miało miejsce w Rosji. Steinhardt jako miejsce swojego dalszego życia wybrał Berlin. Decyzja ze wszech miar zrozumiała. Wszakże ówczesny Berlin tętnił życiem, zwłaszcza nocnym. Berlińczycy bawili się nawet w trudnych latach światowego kryzysu gospodarczego.
Berlin był też areną ciągłych walk bojowników komunistycznych z nazistami. Jak wiadomo wygrali ci drudzy, a do nich przyłączyli się w dużej części ci pierwsi. W 1933 r. legalnie władzę w Niemczech otrzymał Adolf Hitler. Nastał więc zły czas dla Żydów. Steinhardt jak wielu innych wybrał emigrację. Wyjechał do Palestyny, gdzie otworzył szkołę plastyczną. Po jej zamknięciu objął posadę dyrektora Wydziału Grafiki w Akademii Sztuki i Projektowania Besaleel w Jerozolimie.
Tam, już w spokojniejszych warunkach mógł oddać się swojej pasji. W swojej twórczości znany jest z drzeworytów przedstawiających sceny biblijne i inne żydowskie tematy. Za swoje prace zdobył kilka międzynarodowych nagród. Zmarł 11 lutego 1968 r.
Tyle o bohaterze biografii. Jeśli jesteście zaciekawieni jego postacią i losami to odsyłam Was do omawianej publikacji.
Książka jest starannie wydana. Na około 120 stronach znajdziemy wiele kolorowych ilustracji. Wrażenie robi bibliografia. Widać po niej, że autor poświęcił pracy dużo wysiłku, co przełożyło się na jakość pracy.
Z całą pewnością więc mogę poświęcić Wam tę książkę do przeczytania.
D. Flisiak, Jakob Steinhardt (1887-1968) Życie i działalność, wyd. Stara Szuflada, Chrzan 2022