Piątek 13? Krótka historia pecha

Paraskewidekatriafobia to określenie strachu przed piątkiem trzynastego. Tego dnia oczekujemy tego co najgorsze. Przejście pod drabiną, czy też przebiegnięcie przed nami czarnego kota są dla ludzi przesądnych złym omenem. I pomimo, że wielu z nas nie wierzy w takie przypadki to jednak wszyscy je znamy.

Wśród znanych osób którzy na tę fobię chorowali są m.in. Napoleon Bonaparte, Herbert Hoover oraz Mark Twain. Piątek w kulturze chrześcijańskiej już ze swej natury jest złym dniem. W piątek został ukrzyżowany Jezus Chrystus. Dlatego też i w Polsce piątek bywa dniem pechowym. Jednakże to inne wydarzenie przeszło do historii jako przyczyna pecha.

Co na to Templariusze?

13 października 1307 roku doszło do aresztowania Templariuszy oskarżonych o herezje, stosowanie magii i czarów, homoseksualizm, dzieciobójstwo, wyrzeczenie się Chrystusa, bezczeszczenie krzyża oraz czczenie demona o imieniu Baphomet. Wszystkie te zarzuty były wymysłem króla Francji Filipa IV Pięknego, który zadłużony u Templariuszy na ogromne sumy postanowił się ich pozbyć. Do swojego planu przekonał również papieża Klemensa V, który pomimo przeprowadzonego śledztwa i udowodnienia niewinności Templariuszy przystał na francuskie żądania.

W 2001 r. w archiwach Watykanu udało się odnaleźć Pergamin z Chinon zawierający zeznania zakonników, który ostatecznie zwalnia ich z wszelkich zarzucanych win. Aresztowanie dosięgło również Wielkiego Mistrza Zakonu Templariuszy Jacques de Molaya. W wyniku przeprowadzanych tortur przyznał się do wszystkich zarzutów i został skazany na śmierć poprzez spalenie na stosie. Na chwilę przed śmiercią w płomieniach de Molay odwołał swoje zeznania i jak głosi legenda rzucił przekleństwo na papieża Klemensa V i króla Filipa IV Pięknego. W swoich ostatnich słowach miał powiedzieć:

„Papieżu Klemensie, królu Filipie, rycerzu Wilhelmie! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym!”

Papież Klemens V zmarł ledwo miesiąc później, a jego ciało leżące na katafalku zostało spopielone przez piorun, który wpadł przez okno kościoła. Śmierć dosięgła również kilka miesięcy później króla Filipa IV.

Czy było to wynikiem rzuconej klątwy?

Prawdziwe katastrofy

Gdy uzmysłowimy sobie do jakich tragedii doszło właśnie w piątek 13, to może inaczej spojrzymy na ten przesąd. Oto najciekawsze przykłady.

  • 13 października 1972 r. w wysokich partiach And rozbił się samolot na którego pokładzie przebywało 45 osób, w tym jedna z drużyn rugby. 12 osób zmarło w trakcie zderzenia z górą. 5 kolejnych osób zmarło w ciągu 24 godzin z powodu odniesionych ran. Jako, że na miejscu katastrofy nie było żadnej roślinności ani zwierząt reszta ocalałych żywiła się zmarłymi aby przeżyć.
  • 13 listopada 1970 r. w w Chittagong w Bamngladeszu ogromny cyklon Bhola, który zabił ponad 300 tysięcy ludzi w Chittagong. Bhola był siódmym i jednocześnie najsilniejszym z cyklonów tropikalnych jakie rozszalały się nad Oceanem Indyjskim w 1970 r. Pośrednio był również przyczyną konfliktu zbrojnego w wyniku którego doszło do oderwania się Bangladeszu od Pakistanu.

Tylko czy te dwa drastyczne przykłady mają związek z pechem? Czy może są historiami jakich wiele byśmy mogli przypisać również innym datom?

Co jeszcze może się wydarzyć?

Naukowcy twierdzą, że 13 kwietnia w piątek 2029 roku asteroida „99942 Apophis” będzie bardzo blisko Ziemi. Jakie to będzie miało skutki dla naszej planety?

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.