Historia bydgoskiej wieży spadochronowej

Na terenie należącym do kompleksu tzw. Podchorążówki tuż za stadionem została wybudowana staraniem Sekcji Szybowcowej Szkoły Podchorążych wieża do skoków spadochronowych.  Była to najwyższa wieża w Polsce, liczyła 39 metrów wysokości. Jej poświęcenie nastąpiło podczas święta Szkoły Podchorążych dla Podoficerów w dniu 15 października 1936 r. Zaraz po poświęceniu wieży wykonano kilka skoków pokazowych zakończonych otrzymaniem odpowiedniego dyplomu. Pierwszeństwo w zapisach mieli przedpoborowi.

Najczęstszymi użytkownikami wieży spadochronowej byli sami mieszkańcy Bydgoszczy, którzy w ramach Ligi Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwgazowej (LOPP) mogli zapisywać się na dwutygodniowe kursy spadochroniarstwa. Dostępna była również możliwość samego zwiedzenia wieży i podziwiania widoków bez oddania skoku. Kosztowało to 10 groszy.

W maju 1939 r. zorganizowano w Bydgoszczy Wojskowy Ośrodek Spadochronowy przy 4 pułku lotniczym w Toruniu. Głównym punktem programu były skoki ze spadochronem wykonywane z wieży spadochronowej.

Wieża po drugiej wojnie światowej została przeniesiona w okolice ul. Bronikowskiego, gdzie stała najprawdopodobniej do roku 1975, kiedy to ze względu na zły stan techniczny podjęto decyzję o jej rozebraniu. Obecnie można podziwiać cztery betonowe bloki będące fundamentami wieżyMożesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.